Folklórny súbor Váh Púchov

Súbor založil v roku 1971 spisovateľ a osvetový pracovník Milan Húževka (+2017) so svojimi priateľmi pod DK ROH v Púchove. Dvadsať rokov bola vedúcou a choreografkou Eva Kukučková (1985-2006). V rokoch 2006-2012 bola jeho umeleckou vedúcou a choreografkou súboru Žaneta Littová. Od roku 2012 do r. 2018 viedol ako vedúci a choreograf súbor Richard Benech. V súčasnosti je umeleckou vedúcou Mgr. Lucia Šarišská. Prvými vedúcimi hudby boli Milan Svrčina a Viktor Mareček (+2017). Už skoro tri desaťročia vedie ľudovú hudbu Ivan Sadloň.

Za svoju existenciu sa Váh prezentoval doteraz viac ako 30 skupinovými choreografiami, mnohými sólovými choreografiami, programovými číslami a programami. Základom jeho tvorby je vyhľadávanie a scénické spracovanie folklóru stredného Považia (najmä Púchovskej doliny, ale i neďalekého Kostolca, Papradna a blízkeho Trenčianska) a doplnené hudobnými vstupmi z ostatných regiónov Slovenska.

Súbor získal viacero ocenení v súťažiach folklórnych kolektívov – ocenenie na celoslovenskej súťažnej prehliadke tvorivých choreografií v Trenčíne (1998, Kostolecké čardáše), celoštátne finále súťaže tvorivých choreografií (2002, Choreo 1 – Kukulienka), ako aj sólistov tanečníkov – účasť v celoštátnom finále súťaže Šaffova ostroha (2001, Jozef Kačík a Erika Okrajková), Zlaté pásmo regionálnej súťaže choreografií Folklórna Lysá a Bronzové pásmo z Celoslovenskej súťažnej prehliadky choreografií v Liptovskom Mikuláši (2014, Ženci a žnice – cepový). V roku 2001 súbor dostal Poctu generálneho riaditeľa Národného osvetového centra za rozvoj tradičnej ľudovej kultúry. 

Je taktiež trojnásobným laureátom medzinárodného folklórneho festivalu Warmia v Olsztyne (Poľsko, 2000, 2001, 2003) a laureátom medzinárodného festivalu Roztocze v Tomaszów Lubielski (Poľsko, 2009).

Nahral niekoľko ľudových piesní pre Slovenský rozhlas v Banskej Bystrici (spolu so skladateľom Svetozárom Stračinom), v roku 2007 účinkoval v dokumentárnom filme Púchov a jeho okolie, zrealizovanom vďaka Nadácii na podporu púchovského regiónu a v roku 2010 pripravil spolu s ostatnými zložkami folklórnych telies v Púchove prvé CD. V tom istom roku prezentoval púchovský folklórny život aj v televíznom Teleráne. V roku 2014 sa predstavil v televíznej súťažnej relácii Kapura.

Precestoval viacero krajín Európy (Švédsko, Dánsko, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Poľsko, Česko, Rusko, Srbsko).

Za posledné obdobie 2009-2014 bolo možné „Váhistov“ stretnúť na veľkých festivaloch ako Jánošíkov dukát (Rožnov pod Radhoštěm, ČR), Kopaničárske slavnosti v Starom Hrozenkove – ČR, mladežnícky festival v Petrohrade (Rusko), v Tomaszów Lubielski (Poľsko), Jánošíkové dni v Terchovej, Dubnický folklórny festival, a na „sviatku folkóru“ – MFF Východná.

Zo súčasnosti:

FS Váh žne samé úspechy, je žiadaným súborom, po hosťovaní v roku 2014 na 60. ročníku festivalu vo Východnej a účasti na Celoslovenskej súťažnej prehliadky choreografií v Lipt. Mikuláši bol v roku 2015 prizvaný na ďalšie štyri okrúhle výročia festivalov doma i v zahraničí. Okrem svojich ostatných regionálnych vystúpení sa po prvý raz v histórii prebojoval i na pódiá jubilejného 50. ročníka festivalu v Heľpe. V ČR vystúpil na 55. Kopaničiarskych slávnostiach v Starom Hrozenkove a 30.Chodníčkov k domovu v Opave. Zájazdovo sa zúčastnil aj na jubilejnom 20. Ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu WARMIA v poľskom Olsztyne. V roku 2016 si okrem iného spravil reklamu v tv relácii Slovensko chutí a reprezentoval púchovský folklór na medzinárodnom festivale Marburg-Biedenkopf v Nemecku. Na konci r. 2016 oslávil so svojimi terajšími aj bývalími členmi 45.výročie vzniku súboru. V roku 2017 sa zúčastnil medzinárodného festivalu v maďarskom Pécsi a Mohácsi. V roku 2018 bol účastníkom až troch medzinárodných festivalov – v českej Plzni, Zlíne a chorvátskej Velikej Gorici a Záhrebe. Taktiež vydal kalendár na rok 2019 s rekonštrukciami miestnych ľudových odevov (Herbarium Populi Vagi).

Váh pravidelne vystupuje na domácich púchovských podujatiach ako napr. Púchovský jarmok, Folklórny Púchov či fašiangy v meste a pod..

V súčasnosti sa vo svojej tvorbe zameriava hlavne na zachovanie a šírenie kultúrneho dedičstva vlastného regiónu – Stredného Považia (Púchovská dolina, Trenčiansko,…).

V súčasnosti súbor funguje pod hlavičkou mestskej organizácie Púchovská kultúra, s.r.o.. Vedúcim a choreografom folklórneho súboru bol v rokoch 2012-2018 PhDr. Richard Benech. V súčasnosti je umeleckou vedúcou Mgr. Lucia Šarišská (v zastúpení manžela Ing. Mariana Šarišského) a hudbu vedie už tretie desaťročie Ivan Sadloň.