Zámerom činnosti súboru je nastaviť zrkadlo dnešnej uponáhľanej dobe a dať možnosť každému jednotlivcovi konfrontovať svoje hodnoty s hodnotami, ktoré postupne tvorili naši otcovia a mamy. Ukázať mladému človeku, že všetko čo robili naši predkovia malo svoj zmysel a vnútorný svet. Ukázať, že niekdajší prostý dedinský život v sebe niesol istý druh poriadku, ktorý sa pomaly vytráca. Nikdy predtým nebol tak potrebný pohľad na blízku minulosť, ako teraz..
Táto aktivita nadviazala na bohatý hudobno – folklórny život historickej obce Dolná Krupá, ktorý má v tejto obci bohaté zastúpenie v podobe niekoľkých generácií dychových hudieb a speváckych skupín. FS Karpatskí valaškári sú voľným pokračovaním folklórnych aktivít v obci Dolná Krupá, započatých v roku 2003 z iniciatívy Ing. Slobodu Jozefa. Spolu s ostatnými zakladajúcimi členmi 2.10.2003 založil mužskú folklórnu spevácku skupinu “Dolnokrupani”. Táto sa v roku 2006 pretransformovala na širšiu zmiešanú folklórnu aktivitu v podobe “FS Krupanskí črpáci” s akordeónovým doprovodom.
V roku 2014 sa Sloboda Jozef spolu s niekoľkými ďalšími zakladajúcimi členmi rozhodli pre ďalšiu transformáciu a nezávislé pokračovanie v podobe “FS Karpatskí valaškári” s doprovodom ľudovej sláčikovej hudby. Toto zoskupenie pod vedením Ing. Slobodu Jozefa, je po hudobnej stránke s doprovodom mladučkou nezávislou ľudovou hudbou “Picúchovci” pod vedením primáša Bystríka Slobodu. Ako väčšina dobrých ľudových hudieb aj táto vznikla v rodinnom prostredí, ako odkaz na pamiatku svokra, otca, dedka a brata Janka Brestovanského Picúcha a tiež tety Johany Slobodovej.
Janko Brestovanský bol jednoduchý vzácny človek ovplývajúci nesmiernou láskou k hudbe, nezameniteľným humorom a životným optimizmom, ktoré sú pre nás stále studnicou inšpirácie. Johana Slobodová, ktorú hra na husle sprevádzala celým životom sa rozhodla zvedavé detské očká malého chlapca odmeniť nečakaným dedičstvom a síce starými husličkami, ktoré hrajú doteraz.
“FS Karpatskí valaškári” sa okrem regionálneho folklóru Trnavskej roviny, chce venovať najmä nadregionálnemu slovenskému folkóru v podobe folklórnych tematických pásiem obohatené spevom, tancom a dramatickou prezentáciou ľudových zvykov.
Súbor Karpatskí valaškári sa chce aj svojim oblečením priblížiť niekdajším obyčajom. K tomuto účelu bola vypracovaná krátka štúdia sviatočného krojového oblečenia, ktoré sme si zvolili, ako najvhodnejšie pre folkloristické účely.
Samozrejme pre realizáciu niektorých pásiem, bude nutné pre niektoré úlohy použiť aj jednoduchšie pracovné oblečenie.
Vybavenie všetkých členov súboru krojom, ktoré si Karpatskí valaškári vysnili, je však finančne veľmi náročné. Preto tento krok realizujeme postupne podľa možností.
Veríme však, že v blízkej dobe sa nájdu sponzori a podporovatelia, ktorí nám pomôžu zažiariť v plnej kráse pestrosti a rozmanitosti dobového kroja.