Folklórny súbor ŠARIŠAN

Príbeh folklórneho súboru Šarišan sa z dnešného pohľadu začínal úplne poeticky a všetci pamätníci majú na toto obdobie iba tie najkrajšie spomienky. Vedúci osvetovej besedy vo Veľkom Šariši, Štefan Kucko, sa v roku 1967 rozhodol založiť folklórny súbor s hŕstkou nadšencov. Začali sa pripravovať prvé tanečné choreografie a spevácke vystúpenia s doprovodom miestnej rómskej hudby. 

V novembri, pri príležitosti mesiaca ZČSSP sa uskutočnilo historicky prvé vystúpenie, ktorým Šarišan začal písať svoju históriu. Prichádzali ďalší členovia, poradcovia a spolupracovníci ako Miloš Blahút, Jozef Bakšay, Melánia Nemcová, Juraj Lysoň, ale predovšetkým známy foklorista a spevák ľudových piesní Jozef Príhoda. Práve on zohráva významnú úlohu aj pri ďalšom vývoji súboru. Po troch rokoch sa Šarišan sťahuje do Prešova, predovšetkým z personálnych dôvodov. Štefan Kucko odchádza zo súboru a teleso vo svojom rozlete potrebuje i silného zriaďovateľa. Tým sa od jesene 1970 pričinením Juraja Vargu stáva Slovenský zväz výrobných družstiev. Je to dôležitý medzník, lebo vedenie súboru je už na tieto časy profesionálne a s dostatočnými skúsenosťami. Choreografom sa stáva Jozef Bakšay, dramaturgom a vedúcim speváckej zložky Jozef Príhoda, vedúcim ľudovej hudby Ján Saloka a primášom Juraj Macala. 

Prichádzajú prvé úspechy, ktoré sa premietajú i do prvých zahraničných zájazdov do okolitých štátov. V tomto období je jedným z najatraktívnejších zájazd do Bulharska. V roku 1979 súbor oslavuje 10. výročie s programom „Tance a piesne  moje na spodku v truhlici uložené”, v rámci kvalitatívnych prehrávok folklórnych súborov získava Šarišan kategóriu „B” a zakrátko na to prichádza ponuka na zájazd do Talianska.

Osemdesiate roky

Na začiatku 80-tych rokov sa Šarišan začína profilovať ako teleso s kvalitným programom,  ktoré je zaručeným partnerom pre dobrú zábavu. Jeho kredit stúpa a je predpoklad, že tento trend bude pokračovať i v tomto desaťročí. Sídlom súboru sa stáva VD Pleta pod vedením Heleny Hlinkovej. So súborom spolupracujú významní choreografi a pri práci v jednotlivých zložkách sa postupne striedajú vedúci, ktorí majú veľký podiel na kvalite programu. Sú to známe mená ako Jozef Príhoda, Ján Saloka, Pavol Širák, Milan Hvižďák, Štefan Kocák, Alena Paulusová, Vincent Fedor, Ľubomír Šimčík, manželia Marušinovci, Jana Pitková, Jozef Hrušovský.

Šarišan sa pravidelne zúčastňuje významných folklórnych podujatí vo Východnej, Detve, Strážnici a dostáva ponuky na zahraničné zájazdy. Odmena za vynikajúce výkony na seba nedáva dlho čakať. V roku 1982 získava folklórny súbor Šarišan na kvalitatívnych prehrávkach kategóriu „A” s programom „Ozveny jesene a zimy”. V roku 1987 súbor oslavuje 20. výročie svojho vzniku s programom „Jurmak” a na celoslovenskej súťaži choreografií získava víťazstvo s choreografiou Vladimíra Marušina – Bačovský z Krivian. Veľmi úspešná je i práca ľudovej hudby a speváckych skupín. V tomto desaťročí súbor vydáva tri LP platne „Večar je večar je”, „Bul ja beťar” a „Ej zahraľi vešelu”. Za dobrú prácu prichádzajú atraktívne zahraničné zájazdy do Talianska, Tuniska, Francúzska a Grécka.

Z iniciatívy Júliusa Štetinu, Jána Saloku a Aleny Paulusovej vzniká v roku 1986 detský folklórny súbor Šarišanček pri PKO Prešov. Odchovanci tohto súboru môžu prirodzene pokračovať v mládežníckom Šarišane.

Svoju históriu píše už polstoročie: Prešovský folklórny súbor Šarišan v  OBRAZOCH

Deväťdesiate roky

Na prelome ďalšieho desaťročia sa udiali zásadné spoločenské a politické zmeny, ktoré ovplyvnili dianie v v Šarišane. Z postu vedúceho súboru odchádza Vincent Fedor, z postu umeleckého vedúceho a vedúceho ľudovej hudby Ján Saloka a Slovenský zväz výrobných družstiev sa vzdáva zriaďovateľstva. V roku 1991 sa novým zriaďovateľom súboru stáva Park kultúry a oddychu v Prešove, riaditeľom ktorého je Július Štetina. Spolupráca s odchádzajúcimi vedúcimi nie je prerušená. Ján Saloka i Vincent Fedor naďalej prispievajú k obohateniu činnosti súboru. S novým zriaďovateľom prichádza i nový vedúci súboru, ktorým je Ladislav Kišeľák. Vo vedení mu pomáhajú Alena Paulusová, Ľubomír Šimčík, Beáta Begeniová, Dana Šangriková a Jozef Hrušovský. Pripravujú sa nové projekty, zahraničné vystúpenia, ale hlavne premiérové programy k 25. a 30. výročiu založenia FS Šarišan. 

V nových medzinárodných podmienkach pribúdajú atraktívne zahraničné zájazdy do Portugalska, Španielska, Belgicka, Francúzska, Holandska, USA, Kanady, Malajzie, Južnej Kórei, Brazílie, Ruska, Tuniska, Sýrie, Japonska a ďalších krajín. Nemožno zabudnúť na Taliansko, kde súbor spolu s americkým Šarišanom úspešne absolvovali spoločné umelecké turné. V 90-tych rokoch bola táto spolupráca veľmi intenzívna, keďže obe telesá spoločne účinkovali i na Slovensku a v Českej republike. Šarišan v týchto rokoch vydal prvú videokazetu s programom „Vitaj život” a ľudová hudba nahrala 27 hudobných nosičov, z toho 9 profilových. V dovtedajšej histórii nahrávania nedosiahlo takéto množstvo žiadne iné teleso.

1. desaťročie po roku 2000

S príchodom nového  tisícročia predchádza obdobie, keď v súbore nastáva citeľnejšia výmena generácií vo všetkých zložkách. Do tvorby nových programov sa intenzívnejšie zapájajú tvorcovia. K Ľubomírovi Šebejovi pridávajú Marián Sirka, Vladimír Žigmund, externe spolupracuje Jaroslav Moravčík, či Ervín Varga. Vo vedení súboru naďalej ostávajú Ladislav Kišeľák, Alena Paulusová a Ľubomír Šimčík. Pribudne Katarína Bilá, neskôr Daša Kľučiarová. Šarišan ďalej rozdáva radosť doma aj v Mexiku, USA, Francúzsku a na Malte. Súboru sa darí doma aj v zahraničí, kde pravidelne každoročne absolvuje vyše 100 vystúpení. Svojou štylizovanou tvorbou výrazne ovplyvňuje dianie na slovenskej folklórnej scéne originálnymi predstaveniami s príbehom a modernými prvkami.

Oslava 40. výročia založenia súboru zaväzuje všetkých pripraviť ďalší kvalitný program „Na dachu ja”. Do príprav sa zapájajú aj bývalí tanečníci súboru. Ich pravidelné tréningy sa stali podnetom pre založenie FS Starišan, ktorý dodnes úspechom tancuje a spieva doma aj v zahraničí.

Súbor Šarišan vydáva DVD nosiče s programami „Na Šarišu tak” a „Na dachu ja”. Navštívi ešte Holandsko, Česko a Azorské ostrovy.

FS Šarišan na Rusínskom festivale pokrstí nové CD | Rusínsky festival |  Festival kultúry Rusínov Slovenska | 15.—20. septembra 2020, Svidník

2. desaťročie po roku 2000

Prvé a i druhé decénium sú plné nových výziev, prichádza mladá krv, ktorá vtláča súboru novú podobu i charakter. Súčasnosť sa snúbi s minulosťou, ale predovšetkým v záujme obohatenia ľudového tanca a piesne. Šarišan bol počas všetkých desaťročí ochotný experimentovať, a tak to je aj v súčasnosti.

45. výročie založenia súboru oslavuje Šarišan predstavením programu  „Z valašečku za dražečku”. Vo vedení súboru sú Ladislav Kišeľák, Alena Paulusová a Lucia Fecková, neskôr prichádzajú Tatiana Šimoňáková, Ivana Svítková a Martina Svítková. 

V rokoch 2010 až 2017 Šarišan opäť veľa cestuje, Albánsko, Anglicko, Čína, Japonsko, Kanárske ostrovy, Filipíny, Taliansko, Grécko, Macedónsko, Taliansko, Francúzsko, Maďarsko, Česko, Čierna Hora, Mexiko, Tunisko a Chorvátsko spoznávajú našu krásnu kultúru.

Koncom roka 2016 končia pôsobenie v súbore dlhoročná vedúca tanečnej zložky Alena Paulusová  a vedúci súboru Ladislav Kišeľák a v roku 2017 aj veľká časť tanečnej zložky. Náročnú situáciu pomáhajú prekonať bývalí aj súčasní členovia, ktorí vytvárajú umeleckú radu. Pripravuje sa program k 50. výročiu súboru, do ktorého je zapojených takmer 200 účinkujúcich.