Formovanie ĽH Bystrianka začalo v r. 1990, keď sa rozhodli muzikanti rôznych súborov založiť vlastnú ľudovú hudbu. Zo začiatku pôsobila v Liptovskom Hrádku, v pôvodnom zložení mala šesť členov. Názov Bystrianka je odvodený od horskej riavy, riečky – bystriny, ktorý symbolizuje čistotu, krásu, ale aj dravosť a temperament, prepojenie rýdzeho slovenského ľudového hudobného prejavu s krásou našej prírody. Znázorňuje to aj logo ľudovej hudby.
Všetci členovia pôsobili v rôznych FS, napr. FS Poľana Zvolen, FS Vagonár Poprad, FS Tatrín Lipt. Hrádok, FS Jánošík Svit, DFS Belanka Lipt. Hrádok, DFS Jánošíček Svit, FSk Štrbän, FSk Horec Štrba, FSk Východná … . S týmito FS reprezentovali Slovensko na rôznych zahraničných a domácich folklórnych festivaloch. V r. 1994 dvaja členovia ĽH vypomáhali pre STV 1 pri nakrúcaní silvestrovskej relácie “Naša naj…”. V r. 1996 participovala ĽH Bystrianka nahrávkou s úspešným divadelným súborom z Lipt. Hrádku v inscenácii “Z dreva vyrezané”, ktorú napísal pre divadelný súbor v Liptovskom Hrádku Ľubomír Feldek a je koncipovaná ako muzikál s výrazným použitím prvkov folklóru.
V r. 1997 nahrávala ĽH pre STV 1 do relácie “Máme doma žiaka”, kde boli Ministerstvom kultúry SR oceňovaní najlepší žiaci cenou Sv. Gorazda.V pôvodnom zložení v r. 1998 ĽH nahrala a v r. 1999 vydala prvé CD pod názvom “Z každého rožku trošku”. Po tomto albume sa ĽH rozdelila na dve časti, z ktorej v Bystrianke fungovali ďalej traja pôvodní členovia a pribudli dvaja noví. V tomto zložení pôsobila do r. 2004.V r. 2004 hrala ĽH Bystrianka komparz do filmu “Román pro ženy”, režiséra Filipa Renča, ktorý bol v r. 2005 ocenený na festivale v Karlových Varoch Českým levom. Jeden člen pomáhal ĽH v r. 2004 pri nahrávaní pre STV 1 do relácie “Svadba snov”.
V r. 2005 nahrala ĽH ďalšie CD pre SAV Bratislava na výskum súčasných hornoliptovských hudieb. V r. 2006 opäť nahrala ĽH CD pod názvom “Z každého rožku trošku 2” a v máji r. 2007 ho slávnostným krstom uviedla do života. Odvtedy sa nové CD predstavuje širokej verejnosti. V r. 2007 ĽH Bystrianka nahrala videoklip s FSk Važec pre STV 2 do súťažnej relácie Kapura. V r. 2010 dvaja členovia nahrali videoklip s FS Vagonár Stará škola taktiež do súťažnej relácie Kapura.
V súčasnosti ĽH prezentuje prevažne ľudové piesne z rôznych regiónov Slovenska, dosahuje úspechy na vystúpeniach a patrí medzi popredné ĽH v regióne. Všetci členovia vypomáhajú FSk Važec, FSk Stráne Važec, niektorí sú členmi seniorských súborov FS Jánošík Svit a FS Vagonár Stará škola.
V súčasnosti kladú veľký dôraz na výchovu mladých muzikantov a spevákov, aktívne spolupracujú a umelecky usmerňujú žiakov Základnej umeleckej školy vo Svite, ktorí pôsobia v DĽH Mlátok a DSS Kolovrátok.Naša ľudová hudba je zameraná hlavne na podanie autentického folklóru z rôznych oblastí Slovenska. Nemá vlastnú tvorbu, jej repertoár tvoria ľudové piesne. Vo svojom repertoári sa snaží o zachovanie pôvodného prejavu a charakteru interpretovaného regiónu.
Každoročne ĽH Bystrianka absolvuje množstvo vystúpení, ročne okolo 80 a v rámci výpomoci a spolupráce s ďalšími súbormi (najmä Fsk Važec) cca ďalších 20 vystúpení. V rámci spolupráce sa prezentuje na popredných festivaloch na Slovensku ako napr. Východná, Detva, Jánošíkove dni v Terchovej, Zamagurské folklórne slávnosti, Folklórne slávnosti pod Kráľovou hoľou v Lipt. Tepličke, Heľpa, Koliesko v Kokave nad Rimavicou a pod.