Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve

Folklórne slávnosti pod Poľanou patria od svojho vzniku medzi najvýznamnejšie podujatia svojho druhu na Slovensku. Snahou organizátorov a tvorcov programov je zachovanie dobrého mena a kvality podujatia, v tomto zmysle je každoročne koncipovaná aj programová skladba.

Festival sa koná v Detve, ktorá je centrom folklórne živého regiónu, v prostredí prírodného amfiteátra, ktorého architektúra vychádza z tradičnej drevenej architektúry Podpoľania. Autorom architektonického návrhu amfiteátra, patriaceho medzi najkrajšie scény v prírode, je Ing. Viliam Gruska. Blízkosť Poľany umocňuje celkový dojem. Návštevníkov víta zvučka festivalu, autorom ktorej je hudobný skladateľ Svetozár Stračina. Znie v nej hlas fujary – nástroja typického pre Podpoľanie, klenotu kultúrneho dedičstva Slovenska aj UNESCO. Autorom výtvarného loga Folklórnych slávností pod Poľanou je akademický sochár Ján Kulich, spoluzakladateľ podujatia.

FOTO: Folklórne slávnosti pod Poľanou 2019 v Detve - SME | MY Zvolen

Mesto Detva už tridsať rokov zabezpečuje Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve ako hlavný organizátor po stránke organizačnej, finančnej aj technickej – pričom ide o jedno z vrcholných podujatí na Slovensku. Detva okrem nákladov spojených s festivalom, znáša aj náklady spojené s celoročnou údržbou a strážením areálu amfiteátra, s jeho dobudovávaním a potrebnou rekonštrukciou. Vonkajšia finančná a odborná pomoc je slabá.

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve by uvítali lepšie podmienky pre kvalitnejšiu prípravu programov (výskumy, technické vybavenie, prístup k archívom, inštruktáže v kolektívoch, spoločné skúšky, atď.). Tvorba v niektorých súboroch a skupinách často stagnuje a nespĺňa nároky a požiadavky pripravovateľov programov Folklórnych slávnosti. pod Poľanou. Festival musí nezriedka odolávať rôznej komerčne ladenej ponuke aj tzv. pseudofolkloristom, ktorí by radi zmenili zameranie festivalu „na modernejšie“ podujatie.

Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, nedeľa 9. júla 2017 - RENO noviny,  internet, tlač, video Lučenec

Časté sú aj rôzne žiadosti o uvedenie programu či vystúpení z dôvodu jubileí kolektívov, životných jubileí jednotlivcov a pod., pričom okruh týchto žiadateľov sa opakuje. Niektorí si neuvedomujú, že treba dávať priestor aj iným.

Detva, vedomá si svojho poslania a postavenia, dlhodobo volá po zriadení Centra tradičnej kultúry, odborno-metodickej inštitúcie (na podobnom princípe bolo zriadené CTK v Myjave), jeho zriadenie bez vonkajšej podpory nie je v silách samotnej Detvy.

Folklorne slavnosti pod Polanou - Detva 2018 - YouTube

V týchto ťažkých podmienkach musia Folklórne slávnosti pod Poľanou čeliť i nepriazni. Zníženie príspevku z Fondu na podporu umenia neovplyvní kvalitu programovej ponuky. Stanovisko členov komisie Fondu však môže mať v konečnom dôsledku veľmi negatívny dopad na ďalšie smerovanie Folklórnych slávností pod Poľanou. Treba si uvedomiť, že Detva vyše polstoročie aktívne a cielene pôsobí v oblasti tradičnej kultúry a folklorizmu. Robí to najmä z vlastných prostriedkov a vlastnými silami, snaží sa udržať festival tradičnej kultúry ako medzinárodné podujatie, vytvára podmienky pre kultúrne vyžitie širokým vrstvám návštevníkov aj účinkujúcim, špecificky i pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Pôsobí v mnohom metodicky, iniciatívne a koordinačne. Najlepšou odozvou a vizitkou je neupadajúci záujem o toto podujatie zo strany účinkujúcich aj priaznivcov a vysoká návštevnosť. Od Detvy sa očakáva predovšetkým zachovanie a prezentovanie vlastných tradícií a regiónu Podpoľania. A to sa Detve a Podpoľaniu naozaj darí. Ak sa Fond na podporu umenia bude stavať k Folklórnym slávnostiam pod Poľanou v Detve tak, ako to preukazuje v posledných rokoch, nie je vylúčené, že Detva si pre Folklórne slávnosti pod Poľanou určí svoje priority aj ďalšie fungovanie.

Zdroj: detva.sk